home cenik reference fotogalerie aktuality vp kontakt

   

www.Jeskyne-krakovska.cz Copyright © 2011 created by www.ecce.cz

poděkování za spolupráci na WEBU : za fotografie M. Laštovkovi, A. Dostálové, P. Bukovské a Z. Vošahlíkovi, za virtuální prohlídku firmě B Media.

Základní popis naší solné jeskyně

Staří Řekové využívali k terapiím solného aerosolu, který poskytuje moře.

Solný aerosol jsou drobné kapičky slané vody v ovzduší. Terapie pomocí solné jeskyně není nová, pouze jsem „oprášili“ to, co nám zde nechali naši předkové, byť už před dávnou dobou.

Dnes je člověk prochemizován tak, že se často „moderní“ metody léčení obracejí proti němu.

Řekové postavili „mokré“ solné jesyně (tj. s protékající slanou vodou v zařízeních, kterým se říká TENŽNA a KASKÁDA). Tam vzniká velké množství solného aerosolu, který je alfou a omegou všech dějů v jeskyni. Funguje to jako v přírodě, jako u moře.

Lékaři berou léčbu v solné jeskyni jako doplňkovou, podpůrnou. Výhodou je, že klient vnímá návštěvu v jeskyni všemi smysly. Pro povzbuzení imunity (např. před chřipkami) je vhodná prevence např. 1x týdně, alespoň 6 návštev.

Při konkrétním zdarvotním problému (horní a dolní cesty dýchací, astma, poruchy látkové výměny, chronické rýmy, kožní choroby, vyčerpání organismu, alergie, ischemie, vysoký TK, atopický ekzém…) znamená z počátku každodenní návštevy – později ob den (alespoň 10x).

Do solné jeskyně chodí i ti, kteří nemají žádné zdravotní problémy. Haloterapie je určena i jim, neboť často žijí v permanentním stresu. Jeskyně funguje jako antistresový prostředek.

Proto se doporučuje i vrcholovým sportovcům.

Všichni mohou inhalovat solný aerosol. Že se vám vybaví pobyt u moře? Ano, ale návštěvy solné jeskyně jsou mnohonásobně levnější! Navíc se někdy můžete mořským vzduchem otrávit. Záleží na složení mořské vody… Že je to s originálními solnými jeskyněmi jenom móda?

A proč ne? Móda, která trvá od dob antických. Nedávno došlo ke změně stavebního zákona.

Solné klimaticko – inhalační komory lze budovat i na ohlášení. Tak vznikají nejrůznější plagiáty, které mají mnohdy sotva 30 % účinek. V dobách antiky posílali staří Řekové své pacienty na pobřeží moře, kde je vzduch náležitě vlhký a prosolený. Když tehdejším lidem nestačilo pobřeží, začali vymýšlet náhradu – originální solné jeskyně.

Bylo řečeno, že v solné „mokré“ jeskyni vzniká veliké množství solného aerosolu, který je třeba dostat do prostoru CELÉ jeskyně. Ke každému klientovi na polohovacím lehátku. K tomu slouží proud vzduchu, který sem doputuje z tzv. REKUPERACE. Tj. ze zařízení, které je schopno nasát venkovní vzducha přefiltrovat jej spolu s předehřátím ev. ochlazením.

Pražský vzduch je tak „kvalitní“, že bez filtrování by to nešlo. Teplota v jeskyni se udržuje stále kolem 20° C a vlhkost cca 60 %. To vše závisí nejen na nastavených parametrech, ale také na tom, jak často se tyto parametry během pobytu klientů v jeskyni porušují. A to třeba častým otvíráním dveří (děti při odchodu a opětovném příchodu z WC).

Všechny návštěvníky naší solné jeskyně překvapí množství jódu, který zaregistrují hned po vstupu do komory. Zvlášť mladé matky s malými dětmi reagují velmi pozitivně. Snad každá druhá si stěžuje na jeho nedostatek. Ten se dostává do ovzduší jeskyně sice i ze soli z Mrtvého moře (Ahava) z podlahy, ale hlavně je cítit z kaskády a tenžny z aerosolu. Návštěvníci naší solné klimaticko – inhalční komory se dozvědí, že solný aerosol, pokud se dostane až na mikrobiální buňky patogenního organismu, tak ho vysuší a tělo provede samočistící proces (tj. uvolňování hlenů z dýchacích cest) přes imunitní systém. Odbornící tvrdí, že přímým důsledkem při tomto procesu je ústup zánětlivých změn, a to nejen v dýchacím sytstému, ale v celém organismu.

Vyjádření lékařů

MUDr. Vladimír Volf, šéf dětské kliniky na Vinohradech potvrdil empiricky pozitivní průběh onemocnění u dětských pacientů (záněty…). V naší solné jeskyni je čisté ionizované prostředí, které napomáhá při doléčování akutních, ale zejména chronických onemocnění horních i dolních cest dýchacích, astmatu, CHOPN (chronické bronchitidy) i poinfarktových stavů, dermatologických problémů (vyrážky, ekzémy, lupénka). Na stěnách naší solné jeskyně lze najít větší množství minerálů KARNALIT, který má podle geologů stáří 20 milionů let a je prazdrojem minerálů na zemi.

Také pan profesor MUDr. Jiří Homolka, DrSc, který vede plicní kliniku v Kateřinské ulici v Praze 2 uznává, že např. při terapii senné rýmy, atopického ekzému, psoriázy atd. je pro pacienty prospěšný pobyt u moře. Stejně tak VZP, která pro děti organizuje léčebné pobyty v Řecku a Chorvatsku, se poučila a děti posílá do míst, kde je zančné množství solného aerosolu. Léčebné pobyty s názvem MOŘSKÝ KONÍK už absolvovaly tisíce dětí. Jsou to ovšem akce finančně značně nákladné.

Solná jeskyně dokáže do jisté míry nahradit mořské klima. Musí však být patentovaná a se všemi atesty. Sůl je jednou ze základních složek lidského organismu, v krvi se jí nachází cca 0,9 % (fluorid sodný).

Už poměrně dlouhou dobu je známo, že chemické složení mořské vody je podobné jako složení krevní plazmy. Lidský plod se nachází ve slané vodě. Zřejmě i to je důvod proč si naši jeskyni „oblíbily“ ještě nenarozené děti. Budoucí matky jakbysmet.

Relaxaci na velmi pohodlných snadno polohovatelných lehátkcách doprovází hudební produkce a základní světelné efekty. Dochází tak k celkovému uvolnění organismu. (Zde vás musíme zklamat, neboť hvězdičky, měsíček ani dlouhé krápníky z polyuretanu nemáme).

Hlavní indikační zaměření uvedené klimaticko – inhalační komory je především pro veškerá onemocnění dechového ústrojí, s důrazem na nosohltan, průdušky, hlasivky a pooperační stavy.

Zástupce primáře ORL v nemocnici na Bulovce MUDr. Jiří Svárovský připomíná i nemoci z povolání na dechovém i cévním ústrojí. Po endonasálních výkonech následuje dlouhodobé hojení respirační sliznice. Nejčastějšími komplikacemi jsou synechie (srůsty) a uzávěr tzv. antrostomie (dutiny) i 6 týdnů po operaci. Na ni může navazovat klimatoterapie ve vhodném prostředí nebo pravidelný pobyt v pravé solné jeskyni, eventuelně obojí. Tím se podstatně zkrátí doba hojení respirační sliznice a navíc – u alergiků se zlepší celkový stav a astmatiků zmenší počet záchvatů, uvádí Jaří Svárovský. Pro řadu alergickcýh pacientů s onemocněním dýchacích cest i s kožními onemocněním je opakovaný pobyt v solné jeskyni velmi příznivý, jak potvrtzuje alergolog doc. MUDr. Petr Čáp, PhD., z nemocnice Na Homolce.

Velká většina hojivých procesů v jeskyni záleží na bakteriologické čistotě prostředí.

Lidé po operacích, kteří solnou jeskyni (na doporučení lékaře) využívají např. k odhleňování, potřebují mít jistotu, kterou jim dá germicidní (UV) lampa.

Není nic lepšího, než sledovat, jak se řada lidí energeticky „nabíjí“ a jak se jim zlepšuje nálada.

Přijdtě se sami přesvědčit – dopřejte si léčebné a relaxační zážitky v dnešní uspěchané době!